Nishok claims under-19 1500m gold - The New Indian Express

Nishok claims under-19 1500m gold

Published: 02nd November 2012 09:14 AM

Last Updated: 02nd November 2012 09:14 AM

V M Nishok of Velammal International School, Ponneri won the 1500m title in the boys under- 19 section of the CBSE Cluster V Athletics Meet conducted by Kola Saraswathi Vaishnav Senior Secondary School at the JN Stadium on Thursday

Results: Girls u-19 (1500m): 1. Tamiselvi.P (Rice Mathagondapalli MS) 5:27.1 sec; 2. ,E.Nivedha (St. Joseph’s Residental Sch -Sriperumbudur) ; 3. B.Yogeswari (Dr.NKVV Korattur). Boys u-19 (1500 m): 1. VM Nishok (Velammal Int School, Ponneri) 4:13.7Sec; 2. Melvin Sam Kumar (SBOA Jr College) , 3. Gaurav Raj L Purohit (Maharishi Int Resi School, Kan Dist).

 Gilrs u-16 (1500m): 1. Nimmija VS (Rice Mathagondapalli MS) 5:54.2 sec; 2. J.Radhakajalakshmi (Kamlavati Hr. Sec. School, Sahupuram) , 3. A. Ramya (St.Joseph’s RS -Sriper);

Boys u-16 (1500m) 1. S.Kaushik (Chennai Public School) 4:44.1 sec; 2. SG Murali (SBOA School & Jr. College), 3. Ajith Kumar.

N (Rice Mathagondapalli MS); Boys u-16 (long jump): 1. Nathaniel K Andrews (Montfort School, Trichy) 5.95m; 2. Purander Kapaluru Murali (Velammal Int school), 3. B.Rahul (Dr.Nalli Kuppuswamy Jr. College, Korattur);

Girls u-16 (high jump): 1. U.Aarthi (Dr.Nalli Kuppuswamy, Korattur) 1.40m, 2. G.Mohana (Jawahar HSS, Neyveli), 3. P.Keerthana (SBOA School & Jr. College, Chennai;

Boys-14 (Shot put): 1. Rahul Kumar (St.Joseph’s RS) 11.86m, 2. A.Yashwin (St.John’s English School & Jr.College,Besant Nagar); 3. Ashman Basumatary (Kings & Queen Residential School, Thandalam).

Boys u-19 (Javelin Throw): 1. RD Yashwanth (Lalji Memorial Omega Int School, Kolapakkam) 45.09m , 2. Abhilash.A (St. John’s English School & Jr.College), 3. S.Sanjay (Dr.N K V V, Korattur).

Boys u-19 (high jump) 1. Vinith K (S S M ,Chrompet) 1.72m, 2. E.Mohammad Thaseem (St.John’s English School & Jr.College) 3. Anirudh (SBOA School & Jr. College, Che).

Girls u-16 (long jump): 1. M Devi (Jawahar HSS) 5.01m; 2. U Aarthi (Dr. NKVV, Korattur), 3. Nandana Prabhu (Bhavan’s Rajaji).

Boys u-16 (discus throw): 1. Z.Johny Thomas (Vivekananda) 32.24M, 2. SR Nirmal Kumar (St.Joseph’s ), 3. Harish ( Kola Saraswathi).

Chennai win Chennai defeated Erode 73- 25 in the final of the SDAT-1- st State-Level basketball tournament for the Chief Minister’s Cup, held at SDAT Indoor Stadium.

 Results Women (Final) Chennai 73 (Raja Priyadarshini 16, Renjini 14) bt Erode 25 (Gomathi 12, Madhu 10); 3rd place: Coimbatore 56 (Selva Mithra 14, Rini 14, Vidhya Mani 10) bt Salem 25 (Monisha 12, Hemalatha 10).

 Men Final: Chennai 82 (Saravanan 20, Vineeth 15, Mihir Pandey 15) bt Theni 59 (Mugibur 24, Prakash 15, Dwarakesh 10); 3rd place: Tirunelveli 61 (Petchi Muthu 26, Ramkumar 11) bt Nagapattinam 38 (Hari 14, Guhan 10).

 Prakash bags title Prem Prakash of CBA (Coimbatore) defeated compatriot Vijay Nichani (CBA) Coimbatore 5-2 to pick up his 22nd state billiards title.

 Results (Final): Prem Prakash (CBA) bt Vijay Nichani (CBA) 5-2; Semifinals: Prem Prakash (CBA) bt Loganathan R (SIAA) 4-1; Vijay Nichani (CBA) bt Nadeem Ahmed (TNBSA) 4-0; QF: Vijay Nichani (CBA) bt Siddarth Rao (MCC) 4-3; Prem Prakash (CBA) bt Varun Kumar J (MCC) 4-0; Nadeem Ahmed (TNBSA) bt Praveen Kumar (CBA) 4-2; Loganathan R (SIAA) bt Prabhu (M. Gym) 4-1.

 

From Around the Web