With Olympics all set to begin on Friday, Express take a look at select events Indians will participate in. Here’s the schedule with timings.
Archery
July 23-30
Participants Deepika Kumari, Atanu Das, Tarundeep Rai, Pravin Jadhav
July 23: Men’s, Women’s Individual Qualification Rounds, from 5:30 AM
July 24: Mixed Team Eliminations, Medal Matches — Atanu Das, Deepika Kumari, from 6 AM
Badminton
July 24- Aug 2
Participants: PV Sindhu, B Sai Praneeth, Satwiksairaj Rankireddy and Chirag Shetty
July 25: Women’s Singles Group Stage — PV Sindhu vs Polikarpova Ksenia, from 6:40 AM
Swimming
July 25-July 29
Participants: Srihari Nataraj, Maana Patel and Sajan Prakash
Table Tennis
July 24-30
Participants: Sharath Kamal, Manika Batra, G Sathiyan and Sutirtha Mukherjee
Artistic Gymnastics
July 25-Aug 3
Participants Pranati Nayak
Boxing
July 23 -Aug 8
Participants: Vikas Krishan, Lovlina Borgohain, Ashish Kumar, Pooja Rani, Satish Kumar, Mary Kom, Amit Panghal, Manish Kaushik, Simranjit Kaur
July 23: Men’s Welterweight Round of 32 — Vikas Krishan, from 7:30 am
July 25: Women’s Flyweight Round of 32 — Mary Kom, from 7:30 AM
July 25: Men’s Lightweight Round of 32 — Manish Kaushik, from 7:30 AM
July 26: Men’s Flyweight Round of 32 — Amit Panghal, from 7:30 AM
Golf
July 29-Aug 7
Participants
Anirban Lahiri, Udayan Mane and Aditi Ashok
Shooting
July 24-Aug 2
Participants: Anjum l, Apurvi, Divyansh, Deepak Kumar, Tejaswini, Sanjeev Rajput, Aishwarya, Manu, Yashaswini, Saurabh Chaudhary, Abhishek Verma, Rahi, Elavenil, Angad Bajwa, Mairaj Khan
July 24: Men’s 10m Air Pistol Qualification — Saurabh Chaudhary, Abhishek Verma, from 9:30 AM
July 25: Women’s 10m Air Pistol Qualification — Manu Bhaker, Yashaswini Singh Deswal, from 5:30 AM
July 25: Men’s 10m Air Rifle Qualification — Deepak Kumar, Divyansh Singh Panwar, from 9:30 AM
July 26: 10m Air Pistol Mixed Team Qualification — Saurabh/Manu, Abhishek /Yashaswini, from 5:30 AM
July 26: 10m Air Rifle Mixed Team Qualification — Divyansh/Elavenil, Deepak /Anjum, from 9:45 AM
July 29: Women’s 25m Pistol Qualification Precision — Manu, Rahi Sarnobat, from 5:30 AM
July 30: Women’s 25m Pistol Qualification Rapid — Manu, Rahi, from 5:30 AM
Table Tennis
July 24-30
Participants: Sharath Kamal, Manika Batra, G Sathiyan and Sutirtha Mukherjee
Tennis
July 24 to Aug 1
Participants: Sania Mirza, Ankita Raina
Weightlifting
July 24
Participant: Mirabai Chanu -- Women’s 49kg Group B, from 6:20 AM
Hockey
July 24-Aug 6
Participants
Indian men’s and women’s team
July 24: Men’s Pool A — India vs New Zealand, 6:30 AM
July 24: Women’s Pool A — India vs Netherlands, 4:15 PM
Wrestling
Aug 3-7
Participants: Seema Bisla, Vinesh Phogat, Anshu Malik, Sonam Malik, Ravi Kumar Dahiya, Bajrang Punia, Deepak Punia
August 4: Men’s Freestyle 57kg Round of 16 and Quarter-Finals — Ravi Dahiya, from 8 AM
August 4: Men’s Freestyle 86kg Round of 16 and QF — Deepak, from 8 AM
August 5: Women’s Freestyle 53kg Round of 16 and Quarter-Finals — Vinesh, from 8 AM
August 6: Men’s Freestyle 65kg Rd of 16 and QF — Bajrang Punia, from 8 AM
Athletics
July 30-Aug 7
Participants: KT Irfan, Sandeep Kumar, Rahul Rohilla, Gurpreet Singh, Bhawna Jat, Priyanka Goswami, Avinash Sable, M Sreeshankar, MP Jabir, Neeraj Chopra, Shivpal Singh, Annu Rani, Tajinderpal Singh Toor, Dutee Chand, Kamalpreet Kaur, Seema Punia, 4x400 Mixed Relay, Men’s 4x400m Relay
August 3: Men’s Shot Put Qualification — Tajinder Singh Toor, from 3:45 PM
August 4: Men’s Javelin Throw Qualification — Neeraj Chopra, Shivpal Singh, from 5:35 AM
Artistic Gymnastics
July 25-Aug 3
Participants Pranati Nayak